Jan.01

Askerlik mantığın bittiği yer midir?

Efendim! Hayır efendim!

Askerlik görevini yapan bir çok arkadaşın dilinden düşmez bu laf genelde söyle başlar muhabbet.

Abi askerde adam ağaca selam verdirtiyormuş
O da birsey mi bizim bölükte tank a ceza verildi zincirlendi
Arkadaş askerlik mantığın bitti yerdir…

Amerika da bulunduğum süre de askerlik yapmış bir hizmetli arkadaş ile yaptığım muhabbette söz konusu olaylarin benzerlerini yaşadığını aktardı bana. Anladım ki askerlik eğitiminin temelinde her ülkede bu mantıksız dediğimiz hareketler uygulanıyormuş…

Peki ya gerçekten mantıksız mı?

Öncelikle şuna inanmak lazim; Türkiye’de askerlik eğitimi yaklaşık 2000 yıllık bir bilgi birikimden geliyor tek seferde mantıksız demek yanlış olur.

Peki ya neden ağaca selam tanka ceza?

Askerlik görevi için soymuş bir vatandaş kafasında dünya işleri ile askeri birlikten içeri girince  komutan için yontulması gereken bir odundur. Çünkü asker olmak için size aşılanması gereken ilk bilgi “canınız bir vatan borcudur” olacaktır. Düşünsenize askerik görevini yapmadan önce sivil hayatınız da size biri gelip bana canını ver dese onun dışında herseyi vermeye razı olursunuz. (tabi hepsi degil..)

Canınız en kıymetli varlığınız iken komutanın sizden gerektiğinde canınızdan feragat etmenizi isteyecek…

İşte burada mantıksız dediğimiz emirler sizleri buluyor. Çünkü basit bir ağaca selam verme ve neredeyse tüm Türkiye’de ki askerin duyduğu anlattığı tanka ceza verme işlemi tamamen asker iradesini kırmanın yollarıdır. İradenizi kırmadan tam olarak asker olmazsınız komutanların sizlerden istedikleri budur. Çünkü yarın birgün savaşta size şuraya doğru koşun diye emir aldığınız da sorgularsanız işin mantığını bulmaya çalışırsanız kafanıza bomba düşebilir sorgusuz yapma reflekslerine sahip olmalısınız bunun içinde iradeniz sizde degil komutanınızda olmalı.

Genel
Paylaş:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

Yorumla

Comment